Wesele

Wesele idealne – jak je zaplanować? Podpowiadamy!

Ślub i wesele to wydarzenia bardzo istotne w naszej kulturze. Nierzadko przygotowujemy się do nich całymi latami. Planujemy z najdrobniejszymi detalami i oszczędzamy, by wyprawić niezapomnianą imprezę. Trzeba przyznać, że organizacja wesela wymaga sporych umiejętności planowania i zarządzania. Tutaj z pewnością przyda się solidny planner i jasność umysłu. Konieczność przeprowadzenia wielu analiz, zestawień i podejmowanie niełatwych decyzji to nieodłączna część organizacji każdego wesela. Jak będzie z Twoim? Mamy nadzieje, że po lekturze dzisiejszego artykułu poradzisz sobie ze wszystkim śpiewająco. Dziś zdradzamy kilka trików, dzięki którym dużo lepiej i szybciej zorganizujesz niejedną weselną kwestie.

Planuj rozsądnie i daj sobie czas

Nie ma niczego gorszego niż organizowanie wszystkiego na ostatnią chwile. W szczególności organizacja dużego wesela wymaga przygotowań planistycznych i organizacyjnych. Działaj z możliwie jak najrozsądniejszym wyprzedzeniem. Pamiętaj też, by nie popadać w skrajności. Organizowanie ślubu na trzy lata przed jego datą to lekka przesada. Natomiast 12 miesięcy będzie idealnym okresem, choć również połowa z tego czasu pozwala całkiem nieźle się przygotować.

Chcąc przeprowadzać uporządkowane przygotowania warto kupić kalendarz lub planner. Na rynku znajdziesz specjalne plannery dla panien młodych, które zdecydowanie ułatwiają organizacje. Dobrze, gdy włącza się w nią również przyszły pan młody. Nie bierz sobie wszystkiego na głowę, bo w końcu jest to wasz wspólny wielki dzień. Sporej dozy wsparcia przy organizacji możesz również szukać u swojej druhny oraz rodziców. To ludzie, bez których niejedna impreza weselna mogłaby nie zostać dopięta na ostatni guzik. Mając swój weselny team przydziel każdemu zadania. Delegowanie obowiązków to ważna umiejętność, która pozwala przyspieszyć wykonanie niektórych z czynności i zdecydowanie odciąża głowę przyszłej żony.

Przygotuj listę najważniejszych kwestii, które należy załatwić w pierwszej kolejności z dużym wyprzedzeniem. Mając wyszczególnioną rezerwacje Sali, hotelu, zamówienia cateringu, orkiestry i znalezienie idealnej sukienki możesz przejść do mniej pilnych, ale nadal ważnych planów. Wybór dekoracji na sali weselnej, czy styl pierwszego tańca są równie istotne. Fotograf, makijażystka, fryzjerka to kolejne ważne kwestie, które nie mogą umknąć podczas organizacji ślubu. Dając sobie odpowiedni zapas czasu ze wszystkim zdążysz przygotowując swój wymarzony ślub jak z marzeń. Pamiętaj, by każde istotne zadanie zapisywać na liście i sukcesywnie odhaczać. Z pewnością przyda się miejsce na niemałe notatki podczas spotkań z współorganizatorami.

Oszacuj koszty i unikaj wydatków, które Was przerastają

Poza dobrą organizacją jedną z najważniejszych kwestii są pieniądze. Wesela nierzadko kosztują dobre kilkadziesiąt tysięcy. Ustalenie kwoty, za którą chcecie przygotować wasz ślub będzie determinowało wiele innych czynników. Wiele par o tym zapomina i często o wydatkach zaczyna rozmawiać już na etapie rezerwowania rozwiązań, które przypadły im do gustu. To duży błąd – kwestie finansowe należy omówić już na samym początku. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy czeka was organizacja bardzo dużego, średniego, czy może małego ślubu. Określając budżet wiesz na czym stoisz. Przestrzegamy w tym miejscu przed braniem pożyczek i wpadaniem w długi z powodu ślubu. Czasem skromniejsze wesele za własne pieniądze jest dużo lepszym wyborem niż męczenie się i spłacanie ogromnych kwot w ciągu pierwszych lat małżeństwa. Przed wami jeszcze sporo innych wydatków nie musisz ich powiększać wymyślnymi dekoracjami, bardzo drogą suknią, czy menu z najdroższej restauracji w mieście. Zdarza się, że wsparcie finansowe chcą oferować rodzice lub dziadkowie. Warto tę kwestie wspólnie przedyskutować i zastanowić się, czy taki zastrzyk gotówki będzie dla was dobrym rozwiązaniem.

Nie zapominaj o checklistach z pewnością pomogą

Udane wesele to udane planowanie. Od początku o tym wspominamy, ponieważ bez działania które ma prowadzić do bardzo ściśle określonego celu będziesz czuła się jak w środku chaosu. Hotele potrafią dziś na ostatnią chwilę odwołać rezerwacje, a restauracje nagle zmieniać menu. Lista gości wstępnie zapraszanych może ulec zmianie w przeciągu kilku miesięcy. Musisz na bieżąco monitorować te zmiany i nanosić je na swoje listy. Najlepiej stworzyć je w pliku excela, który jest doskonałym narzędziem do planowania nie tylko w pracy, ale także podczas organizowania wesela. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *