Rozmowa z dzieckiem o seksie – jak zacząć?

Nie da się ukryć, że rozmowy o seksualności sprawiają w dalszym ciągu wiele problemów dorosłym. Niestety temat seksu i ogólnie pojętej świadomości seksualnej w naszym życiu dalej jest tematem tabu. Wobec tego oczywistym jest fakt, że rozmowa o seksie z dzieckiem, staje się prawdziwym wyzwaniem. Niemniej jednak taka rozmowa z pociechą na temat jej własnej seksualności, prędzej czy później okaże się prawdziwą koniecznością. Wobec tego kiedy i jak zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Rozwijanie wiedzy odnośnie własnej seksualności

Rodzice zwykle mają poważny problem odnośnie tematów seksualności, które mają być poruszane z dzieckiem. Zwykle nie wiedzą oni bowiem, jak taką rozmowę w ogóle rozpocząć. Konieczne jest uświadomienie w pierwszej kolejności samemu sobie, że taka rozmowa jest potrzebna. Warto przeprowadzić ją nie tylko z ewentualnych względów bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ze względów edukacyjnych. Dziecko musi bowiem rozwijać wiedzę na temat seksualności innych i swojej własnej. Wobec tego na samym początku rodzice powinni wiedzieć, że to oni są zobowiązani do przekazania wiedzy z tego zakresu. Trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób.

W praktyce oznacza to dopasowanie poziomu wiedzy, którą chcemy naszemu dziecku przekazać, uwzględniając przy tym nie tylko jego wiek, ale także i ogólnie pojęte możliwości poznawcze oraz stan emocjonalny. Ważne jest także umiejętne dopasowanie przekazywanej wiedzy do sposobu i zakresu w jakim dziecko rozpoczyna pojmowanie świata i ludzi. Kluczowe jest także poznanie obowiązujących w codziennym życiu. Rozmowa o seksie nie powinna być przeprowadzona jedynie jeden raz. Wiedzę tą należy dawkować, dopasowując ją do kolejnych etapów rozwoju dziecka. Za każdym razem trzeba będzie bowiem zwrócić uwagę na różne kwestie. Z czasem warto rozmawiać o bardziej szczegółowych i problematycznych tematach.

Kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem o seksie? – etap pierwszy

Rodzice z pewnością doskonale zdają sobie sprawę z tego, że wraz z upływem kolejnych lat zainteresowania dziecka znacznie się zmieniają. Pociecha staje się coraz bardziej ciekawa świata oraz ludzi, a także zaczyna prowadzić pierwsze obserwacje. Jest to także moment, w którym rodzice muszą być gotowi na pierwsze pytania. Dzieci zaczynają bowiem dostrzegać fizyczne różnice między płciami i zaczynają również zwracać uwagę na własne narządy. Zwykle pierwszy etap rozmów o seksie powinien przypadać na wiek około 4-6 lat. Wówczas rodzice powinni wykazać się maksymalnie otwartą postawą, a także szczerością. Dziecko nie powinno pod żadnym pozorem czuć się skrępowane tym, że zadaje rodzicowi „trudne” pytania.

Rodzice zaś powinni dołożyć wszelkich starań, by pokazać dziecku świat. Kluczowa jest strefa uczuć, emocji, a także zagadnienia związane z eksploracją własnej seksualności. W wieku około 6-8 lat pojawiają się również pierwsze zainteresowania ludzkim ciałem. Kultowe pytania dotyczą tematu, skąd się biorą dzieci. Nie chodzi tu o zainteresowanie samym seksem w formie aktu płciowego, ale o odkrycie tajemnic i ciekawostek ze świata ludzkiej anatomii. To właśnie ten okres jest idealny, by rodzice pokazali swoją otwartą postawę. Warto również wyjaśnić dziecku fakt, w jaki sposób na świecie powstaje nowe życie. Warto także podkreślić jak ciało kobiety i mężczyzny jest przystosowane do tego, by dali oni początek nowemu życiu.

rozmowa o seksie

Rozmowa o seksie ze starszym dzieckiem

Poważne zainteresowanie aktami seksualnymi związane jest z okresem dojrzewania. Zwykle jest to wiek około 10-13 lat. W tym czasie dziecko jest już świadom różnic seksualnych i swojego ciała. Wobec tego zadaniem rodziców jest wprowadzenie ich w świat seksualności, nie pomijając przy tym żadnych z kwestii. W tym wieku dziecko w pełni rozumie, że kobieta i mężczyzna mają predyspozycje do odbycia stosunku seksualnego i prawdopodobnie wiedzą, na jakiej zasadzie się to odbywa. Rodzice więc w tym okresie powinni zwrócić przede wszystkim uwagę na kwestie bezpieczeństwa podczas stosunku, a także na sam jego przebieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *