Wynajem mieszkania

Czy warto wynajmować mieszkanie?

Jeżeli jeszcze nie dorobiłaś się swojego własnego M to prawdopodobnie wynajmujesz mieszkanie od kogoś innego. Robi tak bardzo liczna grupa ludzi zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Obecna sytuacja gospodarcza nie dla każdego jest dobrym momentem na zaciąganie kredytu hipotecznego. Co zyskujesz decydując się na długoterminowy wynajem? O tym dowiesz się czytając poniższy wpis.

Co możesz wynająć?

Na początku warto dokładnie przyjrzeć się metrażom dostępnym na rynku. Następnie przyda się określenie, czego oczekujesz od wynajmowanego mieszkania. Te dwie kwestie są bardzo istotne przed podpisaniem umowy z właścicielem.

Na rynku nieruchomości znajdują się mieszkania o rozmaitych metrażach w różnym stanie. Możesz zdecydować się na takie, które jeszcze nie zostało urządzone i wprowadzić się z własnymi meblami. To rozwiązanie dla osób, które już niebawem za kilka lat mają w planach kupić własne M, ponieważ dość ciężkie byłyby w takim przypadku kolejne przeprowadzki z zakupioną szafą lub wielkim łożem małżeńskim. Poza mieszkaniami pobawionymi wyposażenia na rynku wynajmu znajdują się również te urządzone. Przeglądając ogłoszenia trafisz na lokale w lepszym i gorszym stanie. W zależności od potrzeb i gustu możesz również wybrać kwaterę odpowiadającą swoim stylem Twojej estetyce. Warto w tym miejscu wspomnieć, że często pojawiają się oferty bardzo zaniedbanych mieszkań, które są dostępne w dość wygórowanych cenach. Lepiej ich unikać, ponieważ stare i zaniedbane mieszkanie może sprowadzić ze sobą liczne kłopoty. Przestarzałe sprzęty, zużyte meble to tylko czubek góry lodowej, na którą trafiają lokatorzy w tego typu lokalach. Najlepszą opcją wydają się być mieszkania zupełnie nowe, urządzone w nowoczesnym stylu. Przy czym tutaj należy pamiętać o tym, że często wysoki standard oznacza równie wysoki czynsz. Zanim podpiszesz umowę oszacuj poziom swojego miesięcznego budżetu i kilka razy przelicz, czy stać Cię na dane mieszkanie.

Bez znaczenia dla wysokości opłat nie pozostaje również metraż wynajmowanego lokalu. Jeśli chcesz wynająć kawalerkę z aneksem kuchennym to z pewnością zapłacisz za nią mniej niż za mieszkanie dwupokojowe. Najdroższe pozostają apartamenty z ogromnymi tarasami. Dobierz metraż pod swoje potrzeby. Z reguły pierwszym wynajmowanym mieszkaniem jest kawalerka, ale w przypadku pary warto brać pod uwagę również mieszkanie dwupokojowe. Warto zadbać o komfort wspólnego życia, gdzie każdy z nas potrzebuje przestrzeni dla siebie.

Co zyskujesz wynajmując mieszkanie?

Decydując się na wyprowadzkę z domu rodzinnego lub rezygnacje z najmu pokoju w mieszkaniu studenckim wkraczasz na zupełnie nowy etap swojego życia. Obowiązki rosną, ale idą za nimi również przyjemności. Wynajmując mieszkanie dla siebie zyskujesz większą dozę prywatności. Podpisując umowę na czas określony z właścicielem lub firmą zajmującą się najmem mieszkań masz pewność, że przez ten okres czasu zapewniasz sobie dach nad głową.

Dużą zaletą najmu jest fakt, że w każdej chwili możesz też zdecydować się na zmianę lokalizacji. Mając umowę z wynajmującym jesteś w stanie znaleźć na swoje miejsce nowych lokatorów i wyprowadzasz się do nowego miasta lub innej dzielnicy. Nie ma z tym najmniejszego problemu. W przypadku kupna mieszkania nie mógłbyś zbyt szybko skorzystać z takiego rozwiązania.

Najem to samodzielność i odpowiedzialność, która przygotuje Cię na przyszłe wyzwania związane z własnym mieszkaniem.

Co ciekawe w Polsce bardzo często do niego dążymy za wszelką cenę. W krajach zachodnich duża część społeczeństwa pozostaje najemcami przez całe swoje życie. Prawdopodobnie to nasza mentalność i kultura skłania nas do posiadania lokum na własność. W końcu jest ono bardzo dobrą inwestycją. Nie ma pewniejszego środka niż nieruchomości, o czym doskonale wiedzą doświadczeni biznesmeni. Warto przeczekać okres, w którym obecnie jesteśmy. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym, jak i wtórnym nie należą do najniższych. Wynajem jest dobrym rozwiązaniem zarówno na krótszy, jak i dłuższy okres czasu. To od Ciebie zależy, jak długo będziesz wynajmować. Wybierz lokal, w którym poczujesz się jak w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *