Z ekologią na Ty – co znaczą słowa zero waste less waste?

Rosnąca świadomość konsumentów oraz potrzeba wprowadzenia do codziennego życia nawyków przyjaznych środowisku sprawiły, że na popularności zyskują hasła less waste i zero waste. Troska o środowisko naturalne oraz odpowiedzialny, a co za tym idzie ekologiczny styl życia, to nie tylko puste hasła, ale kryjące się za tym rozwinięte idee zyskujące coraz większe grono zwolenników. W dużym skrócie życie zgodnie z zasadami less waste i zero waste zakłada zminimalizowanie generowanych każdego dnia odpadów. Czym różnią się te pojęcia i co konkretnie za nimi stoi?

Less waste – co to takiego?

Ruch less waste to odpowiedź na potrzebę odpowiedzialnego dbania o środowisko poprzez wprowadzenie zmian w swoich codziennych nawykach. W wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego „less waste” można przetłumaczyć jako „mniej odpadów” lub „mniejsze marnotrawstwo”. Pojęcie to zakłada zmniejszenie ilości produkowanych każdego dnia odpadów. Pomimo że samo założenie jest dość proste, kryje się za tym szereg działań, jakimi możemy wesprzeć dbałość o planetę, na której żyjemy.  W praktyce oznacza to, że powinniśmy podejmować świadome wybory prowadzące do zminimalizowania odpadków. Możemy to uczynić między innymi poprzez dobre planowanie zakupów zarówno produktów żywnościowych, ubrań, jak i kosmetyków. Idea zakłada wybieranie tylko tych rzeczy, które są nam faktycznie potrzebne. Less waste to nie tylko świadome zakupy, ale także stawianie na jakość. Lepiej kupić mniej rzeczy, ale dobrej jakości, by posłużyły nam na lata. Zwolennicy less waste stawiają też na produkty lokalne, wymianę rzeczy i zakup takich, które były używane. Co więcej, istotne jest też dbanie o posiadane rzeczy, tak by posłużyły dłużej. Do działań wpisujących się w idee less waste należą również oszczędzanie energii i wody, a nawet wybór środków transportu np. roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu. Pozwala to w znaczący sposób wpływać na zmniejszenie emisji spalin.

Czym jest zero waste?

Zero waste, jak sama nazwa wskazuje, zakłada jeszcze bardziej radykalne podejście do marnotrawstwa niż less waste. Jest to idea zakładająca ekologiczne i etyczne podejście do korzystania z zasobów środowiska naturalnego. Zakłada przebudowę stylu życia i zmianę nie tylko codziennych zwyczajów, ale także całego systemu wartości. Ruch zero waste stawia przed jego zwolennikami duże wymagania, które mają na celu ograniczyć ilość odpadów i w szerszym kontekście chronić środowisko naturalne i jego zasoby przed nadmierną eksploatacją. Idee zero waste można ująć w kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest odmawianie. W tej zasadzie mieści się między innymi rezygnacja z wielu niepotrzebnych rzeczy jak jednorazowa reklamówka na owoce, plastikowa słomka do napoju, czy choćby plastikowa łyżeczka do lodów. Druga zasada to ograniczanie. Wiąże się przede wszystkim ze zmniejszeniem konsumpcjonizmu i ograniczeniem posiadanych dóbr. Kolejna z zasad odnosi się do ponownego wykorzystywania zużytych czy uszkodzonych przedmiotów. To nie tylko naprawianie, ale także nadawanie drugiego życia temu, co mogłoby wylądować w śmietniku. Następną zasadą jest recykling, który ściśle wiąże się z prawidłowym segregowaniem odpadków. To, jak dbamy o segregację, wpływa następnie na możliwość ponownego wykorzystania surowców. Ostatnią z omawianych zasad jest kompostowanie. W praktyce zasada ta odnosi się do osób, które mają możliwość założenia domowego kompostownika, w którym znajdą się resztki organiczne zasilające i wzmacniające glebę pod kolejne uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *