Nie masz korkociągu? 6 sposobów na otwarcie wina

Doborowe towarzystwo lub kolacja przy świecach – to doskonały moment, aby otworzyć wino, które w barku czekało na specjalną okazję. Zaryzykujemy stwierdzenie, że przynajmniej raz, kiedy chciałeś otworzyć zakorkowaną butelkę, w pobliżu nie było korkociągu. Jeśli tamtego dnia zrezygnowałeś ze wzniesienia toastu… Nic straconego, ponieważ taka sytuacja więcej się już nie powtórzy! Sprawdź, w jaki sposób możesz sobie poradzić, wykorzystując przedmioty codziennego użytku.

Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych (lub mniej) sposobów na otwarcie zakorkowanej butelki alkoholu. Mamy nadzieję, że ten poradnik jedynie uświetni wieczór z przyjaciółmi lub kolację z ukochaną. Miej na uwadze, że poniższe porady stanowią jedynie alternatywę dla typowego narzędzia kuchennego, jakim jest korkociąg. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania każdego z nich. Alkohol – tylko dla pełnoletnich. 

Sposób 1 – Patent dla opornych

Pierwszy sposób musi okazać się skuteczny, a zarazem banalnie prosty. Zastosowanie go z pewnością sprawi, że wino uda się otworzyć. Nieco gorzej może być ponownym zatkaniem butelki…

Jak już się pewnie domyślasz, niezawodnym sposobem jest wepchnięcie korka do wnętrza butelki. To patent praktykowany przez wielu, a szczególnie przez tych, którzy wino zamierzają wypić w jeden wieczór. Mamy jednak świadomość, że alkohol w kontakcie z korkiem może zmienić swój smak, dlatego natychmiast spieszymy z kolejnym pomysłem.

Sposób 2 – Wykręć go!

Co powiedz na metodę, która opiera się na zasadzie działania korkociągu? Co więcej, umożliwia także otworzenie wina bez zniszczenia korka. Poszukaj w swoim otoczeniu przedmiotu, który mógłby zastąpić korkociąg – warto rozejrzeć się za śrubką. Czy przydatny okaże się także śrubokręt? Zapewne tak. Dzięki odpowiedniemu zamocowaniu śrubki i wykręceniu korka do góry, w błyskawicznym tempie otworzysz wino. A co, jeśli nie masz przy sobie tych dwóch narzędzi?

Sposób 3 – Podgrzej go!

Choć wino należy podawać schłodzone, wysoka temperatura może okazać się Twoim sprzymierzeńcem. Ten patent kilka lat temu królował jako trend Internetu. Na nagraniach można było wtedy zobaczyć ludzi podgrzewających palnikiem szyjkę od butelki. Co działo się potem? Jak zapewne się domyślasz, wysoka temperatura warunkowała podwyższenie ciśnienia wewnątrz butelki, przez co korek samoistnie przemieszczał się ku górze. Nie każdy w domu posiada palik gazowy – można wykorzystać w tym celu także zapalniczkę, świeczkę czy inne źródło ciepła. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ osiągniecie odpowiedniej temperatury może trochę potrwać. Apelujemy także o zachowanie ostrożności!

Sposób 4 – Rozetnij go!

Dla tych, którzy pod ręką mają jedynie ostre narzędzie, również znajdzie się sposób. Metoda choć skuteczna, ma pewne wady – do wnętrza butelki mogą dostać się kawałki pokruszonego korka. Tym niemniej, jeśli nie ma innej możliwości, warto wykorzystać i ten patent. Ostrą końcówką należy przecinać bok korka i kawałek po kawałku wyjmować jego części. Staraj się być ostrożny i precyzyjny, a fragmenty z pewnością nie znajdą się w butelce.

Sposób 5 – Akcesorium ze szkolnej ławki

Jaki przedmiot znajdziesz w apteczce, w domowej szufladzie, a także w szkolnym piórniku? Nożyczki. To właśnie one uznawane są za jedno z bardziej skutecznych akcesoriów, które pomoże Ci w otwarciu wina. Uważając na ostrza, złap za jedno z nich i powoli, z wyczuciem wkręcaj je w korek. Następnie, w dalszym ciągu wykonując ruch obrotowy, wyciągnij ku górze razem z zatyczką i… gotowe!

Sposób 6 – Banalne rozwiązanie problemu

Następnym razem, stojąc przed wyborem odpowiedniego wina, poszukaj butelki z zakrętką. Choć dla wielu koneserów jest to niedopuszczalne, z pewnością przysporzy Ci mniej kłopotów. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie nakrętek jest coraz bardziej popularne i niesie za sobą wiele korzyści.

Czym przede wszystkim wygrywa z korkiem naturalnym? Zapobiega rozwojowi pleśni, bakterii i drobnoustrojów. To także pozytyw dla procesu fermentacji, ponieważ dzięki szczelności zakrętki skutecznie zatrzymany zostaje tlen, znajdujący się w szyjce butelki. Koneserzy białych win otwarcie przyznają, że z upływem czasu zakręcane trunki cechują się bardziej złożonym aromatem i lepszymi walorami smakowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *