szyby

Zamarznięte szyby? 5 domowych sposobów na odmrażanie ich

Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, dochodzi do osadzania się kryształków lodu na szybach samochodowych. Zamarznięte szyby są zmorą kierowców szczególnie w sezonie zimowym, gdy na szybach samochodu pod warstwą zalegającego śniegu znajduje się również lód. Nie każdy ma możliwość przechowywania samochodu w garażu, co sprawia, że przed wyjazdem do szkoły czy pracy należy poświecić kilka dodatkowych minut na pozbycie się lodu z szyb. Konieczność usunięcia zalegającego śniegu i lodu z samochodu wynika nie tylko z ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale także z tego, że pozwala to na uzyskanie dobrej widoczności podczas jazdy. Usunięcie lodu z szyby samochodowej przy pomocy samej skrobaczki jest uciążliwe i czasochłonne, dlatego warto poznać kilka domowych sposobów, które usprawnią ten proces. 

5 domowych sposobów na zamarznięte szyby:

1. Kupny spray do odmrażania, który błyskawicznie rozmrozi szyby

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych produktów, które pomogą w szybkim usunięciu lodu z szyby samochodowej. Są one szeroko dostępne i łatwe w użyciu. Składniki użyte do produkcji takowych płynów są w pełni bezpieczne dla szyby, gumowych uszczelek i wycieraczek. Żeby odmrozić szybę samochodową, wystarczy popsikać ją produktem, a następnie odczekać chwilę i usunąć resztki lodu za pomocą skrobaczki czy wycieraczek. Gotowy spray do odmrażania zapewnia wygodę i skuteczność działania.

2. Roztwór wody i alkoholu

Alkohol zamarza w temperaturze o wiele niższej niż woda, dlatego będzie doskonałym składnikiem do domowej roboty środka odmrażającego. Do stworzenia skutecznego środka na zamarznięte szyby samochodowe potrzebne będą tylko dwa składniki, a mianowicie woda i wysokoprocentowy alkohol. Do pojemnika z atomizerem należy wlać 2/3 objętości alkoholu, a resztę dopełnić wodą. Uzyskana substancja pozwoli na szybkie i łatwe usunięcie lodu z szyby samochodowej bez potrzeby używania skrobaczki.

3. Skuteczny roztwór wody i soli na zamarznięte szyby

Okazuje się, że do wykonania domowej roboty środka odmrażającego można wykorzystać składnik, który znajduje się w każdej kuchni. Mowa oczywiście o soli kuchennej, która jest niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw.  Aby uzyskać skuteczny domowy odmrażacz do szyb, należy rozpuścić dwie łyżeczki soli w litrze letniej wody. Należy zwrócić uwagę na to, aby woda była letnia, gdyż gorąca woda może spowodować pęknięcie szyby. Otrzymany roztwór może posłużyć w celu zapobiegania zamarzaniu szyb lub usunięciu z niej lodu. 

szyby

4. Roztwór wody i octu 

Kwas octowy zawarty w occie podobnie jak alkohol zamarza w temperaturze niższej niż woda, dlatego idealnie sprawdzi się jako domowej roboty odmrażacz. Aby stworzyć środek do odmrożenia szyb, należy połączyć wodę i ocet. Do butelki np. po płynie do mycia szyb należy wlać 1/3 objętości wody i 2/3 objętości octu. Otrzymaną substancję można wykorzystać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich to popsikanie nim szyby, zanim temperatura powietrza spadnie poniżej zera, co pozwoli uniknąć zamarzniętej szyby. Drugi sposób wykorzystania otrzymanej cieczy to popsikanie na zamarzniętą szybę i odczekanie chwili, a następnie usunięcie pozostałości lodu przy pomocy skrobaczki. 

5. Ciepła woda a zamarznięte szyby

Skutecznym sposobem na odmrożenie szyb samochodowych jest polanie ich ciepłą wodą. W tym wypadku należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę wody. Nie może być ona gorąca bądź wrząca ze względu na to, że szkło, z którego wykonane są szyby, jest bardzo wrażliwe na nagłe zmiany temperatury. Użycie gorącej, bądź wrzącej wody na szybę może zakończyć się jej pęknięciem. Żeby ułatwić aplikację, należy letnią wodę przelać do butelki z atomizerem i spryskać zamarzniętą szybę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *