zbawy z dziecmi

Pomysły na zabawy z dzieckiem bez telefonu

Bezproblemowa dostępność do Internetu i telefonów sprawia, że dzieci spędzają coraz mniej czasu ze swoimi rodzicami. Jest to niepokojąca tendencja, ale na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z tym zjawiskiem. W takich przypadkach warto wykorzystać kreatywne zabawy, które pozwalają na chwilowe zapomnienie o wirtualnym świecie oraz realnych problemach. Podpowiadamy, jakie aktywności mogą odciągnąć dzieci od ich smartfonów.

Zabawy z dzieckiem – DIY

Zrób to sam to wspaniałe hobby dla osób w każdym wieku. Ze względu na swoją uniwersalność i nieszablonowość przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednemu dziecku. Umożliwia korzystania z różnych materiałów , takich jak papier, plastelina, masa solna, farby lub kredki.Ponadto taka rozrywka daje możliwość wykorzystania różnych dostępnych w domu produktów, mogą to być rolki po papierze toaletowym, zapałki, papierowe talerzyki i wiele innych. Wybór zależy od inwencji twórczej dzieci oraz ich rodziców. Zabawa w DIY może polegać na odtwarzaniu powszechnie dostępnych ciekawych projektów lub na wdrażaniu w życie nowych, nietuzinkowych pomysłów. Tego typu zabawy mają na celu rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Ponadto zwiększają umiejętności manualne i pozwalają na wyciszenie po ciężkim dniu.

Wspólne gotowanie

Wbrew pozorom wiele dzieci uwielbia gotowanie w towarzystwie mamy lub taty. Taka aktywność pozwala na kreatywne spędzanie wolnego czasu i w porównaniu do patrzenia w ekran telefony wyróżnia się produktywnością. Szeroki wybór produktów żywnościowych na sklepowych półkach daje możliwość przygotowywania przeróżnych potraw. Oczywiście najlepiej przygotowywać takie, które są lubiane przez gotujące dziecko. W zależności od preferencji mogą to być słodkie przysmaki takie jak babeczki, ciastka i inny wypieki. Wiele pociech preferuje pomoc w przygotowywaniu racuchów, placków z cukinii lub najzwyklejszej jajecznicy. Nieco starsze dzieci mogą czerpać dużo radości z przyrządzania ciekawych sosów, zup, a nawet przetworów na zimę. Wybór zależy od ich gustów spędzonych, a wspólny czas spędzony w kuchni będzie stanowił bezcenne wspomnienia w czasie ich dalszego życia.

zabawy z dzieckiem gotowanie

Aktywne zabawy

Zbyt wiele czasu spędzanego w towarzystwie telefonu komórkowego może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. Aby temu zapobiec warto postawić na aktywne zabawy o sportowych charakterze. Oczywiście muszą to być aktywności odpowiadające preferencją danego dziecka, w przeciwnym wypadku ich wykonywanie będzie wymuszone i nie sprawi najmniejszej radości. Istnieje wiele dyscyplin sportu, które mogą być uprawiane przez dzieci w towarzystwie ich rodziców. Najczęściej są to jazda na rowerze, gra w piłkę nożną, tenisa, pływanie lub aerobik. Ponadto warto stawiać na nieco bardziej niszowe aktywności, które mogą przypaść do gustu wybrednym dzieciom. Warto tu wymienić takie sporty jak jazda konna, pływanie kajakiem lub pokonywanie tras linowych. Niezależnie od wyboru aktywność fizyczna zwiększa umiejętności motoryczne dzieci, buduje ich kondycje i wytrzymałość, a przede wszystkim stanowi wspaniałą zabawę.

Klasyczne gry alternatywą dla telefonu

Na szczęście współcześni rodzice pamiętają jeszcze czasy dzieciństwa bez telefonów komórkowych. W tamtym okresie w czasie wolnego czasu stawiano na rozmaite, ciekawe zabawy nie wymagające wykorzystywania nowoczesnej technologii. Część z nich może spodobać się dzieciom, które docenią taką formę rozrywki w towarzystwie najbliższej rodziny. Mogą to być takie zabawy jak statki, państwa-miasta, kalambury, a nawet zwyczajna gra w karty. Są to formy rozrywki nie wymagające żadnych nakładów finansowych, a ich uskutecznianie przynosi masę frajdy dla wszystkich członków rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *