berberyna

Berberyna jako suplement wspomagający odchudzanie

Berberyna to związek występujący w kilku różnych roślinach, w tym w berberysie, winogronach Oregon i kurkumie drzewnej. Berberyna od strony chemicznej to alkaloid. Ma żółty kolor i jest często używany jako barwnik. Należy wspomnieć, że ma 3000-letnią historię stosowania w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej. Berberyna jest często stosowana w leczeniu cukrzycy i problemów z cholesterolem, ale przede wszystkim w walce z nadwagą.

Berberyna, a metabolizm 

Alkaloid berberyna stał się przedmiotem wielu badań, podczas których udowodniono, że wpływa na kilka biosystemów organizmu. Po zażyciu substancja ta przedostaje się do krwiobiegu, a następnie do komórek i zmienia funkcje metaboliczne, gdyż aktywuje enzym, który kontroluje bilans energetyczny komórki. Enzym ten znajduje się w komórkach wielu narządów i odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu metabolizmu. Wspiera zatem zdrową utratę wagi, jednocześnie zwiększając inne wskaźniki zdrowia. Badania wykazały również jej zdolność do normalizacji poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

Berberyna zatem:

  • zwiększa wrażliwość komórek na insulinę
  • wzmaga proces utleniania glukozy wewnątrz komórek
  • zmniejsza produkcję glukozy w wątrobie.

Berberyna na odchudzanie i dobry nastrój

Berberyna wspiera naturalną zdolność organizmu do produkcji serotoniny. Uważa się, że zwiększenie poziomu serotoniny pomaga zmniejszyć apetyt na cukier i niechciane jedzenie, wspierając w ten sposób utratę wagi poprzez regulację neuroprzekaźników.

  • Berberyna pomaga przyspieszyć metabolizm tłuszczów, wspierając prawidłowe funkcjonowanie AMPK. AMPK to enzym, który odgrywa rolę w homeostazie energii komórkowej, znany jako główny przełącznik metabolizmu.
  • Bierze udział w metabolizmie glukozy, co minimalizuje produkcję komórek tłuszczowych w postaci złogów tłuszczu.

Zbawienna moc suplementów

Regularnie stosowana berberyna ma bardzo zbawienny wpływ na całokształt funkcjonowania organizmu. Może wpływać na funkcjonowanie organizmu, poprawiając zdrowie.

Obniżenie poziomu cholesterolu i zdrowia serca

Berberyna odgrywa rolę w metabolizmie trzewnej tkanki tłuszczowej i pomaga utrzymać poziom cholesterolu w normalnych granicach. Bezpośrednio wpływa na metabolizm lipidów poprzez równoważenie glukozy, wspierając w ten sposób zdrową reakcję zapalną, co ma ogólnie pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.

Utrzymanie ciśnienia krwi

Berberyna utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi. Suplementacja berberyną w połączeniu z terapią konwencjonalną obniża skurczowe ciśnienie krwi już po 2 miesiącach stosowania.

Berberyna jako środek powstrzymujący starzenie

Ten suplement wydłuża życie komórek, poprawia ogólny stan zdrowia i spowalnia przedwczesne starzenie się. Naukowcy wykazują duże zainteresowanie berberyną jako naturalnym suplementem, który może potencjalnie pomóc w wydłużeniu żywotności organizmu. 

Stłuszczenie wątroby 

Ten alkaloid zmniejsza także złogi tłuszczu w wątrobie, a tym samym chroni osobę przed niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby, co także przekłada się na efekty odchudzania. 

Zalecane dawki suplementacji

Specjaliści zalecają przyjmowanie berberyny w dawce 1500 mg na dobę, podzielonej na 3 dawki po 500 mg. Najlepiej pół godziny przed posiłkiem. Okres utrzymania berberyny wynosi kilka godzin zatem, aby osiągnąć stabilny poziom we krwi. Konieczne jest podzielenie dziennej dawki na kilka dawek. Osoby, które przyjmują jakiekolwiek leki, zwłaszcza leki obniżające poziom cukru we krwi, przed zażyciem tego suplementu powinny konsultować dawkowanie z lekarzem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *