pandemia

Jak dbać o zdrowie w czasie pandemii COVID-19?

W zeszłym roku mniej więcej o tym czasie czuliśmy, co się szykuje. Pandemia koronawirusa zdecydowanie zmieniła naszą codzienność. Walka z COVID-19 wciąż trwa, a my musimy możliwie jak najlepiej chronić zdrowie zarówno własne, bliskich, jak i całkowicie obcych nam osób. O co warto zadbać w tym groźnym dla naszego życia okresie? Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić by jeszcze lepiej chronić się przed wirusem.

Nie zapominaj o suplementacji

Witaminy od zawsze są naszymi sprzymierzeńcami w walce o odporność. Obecnie przyda się jej dodatkowe wsparcie. Dlatego, jeżeli dotąd nie sięgałeś codziennie po dodatkową dawkę witaminy C, D, A,E i innych istotnych dla naszego organizmu minerałów to czas zmienić dotychczasową praktykę. Dobrej jakości witaminy nie muszą być tymi najdroższymi. Poczytaj w sieci, gdzie możesz kupić solidny zestaw za niewielkie pieniądze. To wydatek, który zwraca się z nawiązką. Ponadto spożywając suplementy zauważysz znaczną poprawę koncentracji, kondycji włosów i paznokci, samopoczucia, jak i snu. Wspieraj swój organizm w codziennym starciu z rozmaitymi wirusami, a ono z pewnością Ci się odwdzięczy.

Dbaj o swoją dietę i aktywność fizyczną

Przemęczony i niedożywiony człowiek naraża się na zarażenie koronawirusem znacznie bardziej niż osoba w pełni sił. Dlatego od teraz zwracaj uwagę na to co jesz i ile jesz. Większa dawka owoców i warzyw w okresie zimowym jest szczególnie wskazana. Zadbaj o to, by na Twoim talerzu było zawsze kolorowe. Nie obciążaj swojego układu pokarmowego ciężkostrawnymi pokarmami. Wybieraj lekkie i zdrowe posiłki, które nie będą szkodzić. Jedzenie ma być Twoim paliwem, dzięki któremu zyskasz energię do działania. Poza tym przyjrzyj się swojej codziennej aktywności fizycznej. Korzystaj z pobytu na świeżym powietrzu, nawet jeżeli konieczne jest noszenie maseczek. Spacer do domu z osiedlowego sklepu lub przystanku z pewnością dobrze Ci zrobi. Spróbuj również ćwiczeń w domu, które są dziś dużo bardziej zalecane niż odwiedziny siłowni.

Zatroszcz się o odpowiednie nawodnienie i sen

Twój organizm może być narażony na wirusa, jeżeli nie zadbasz o jego regeneracje. Nie doceniamy dziś wagi snu dla naszego zdrowia i jest to ogromny błąd. Śpiąc 8 do 6 godzin dziennie lepiej funkcjonujesz i jesteś odporniejszy. Zadbaj o dobry sen każdej nocy. Wywietrz sypialnie, odstaw smartphone i komputer jeszcze godzinę przed położeniem się do łóżka. Nad ranem docenisz to wszystko, co robisz dla dobrego i spokojnego odpoczynku.

Ważnym czynnikiem wspierającym dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego ciała jest woda. Osoba dorosła powinna wypijać 2 litry wody. Jak jest z Tobą? Jeżeli ograniczasz się do kilku filiżanek mocnej kawy to popełniasz duży błąd i robisz sobie krzywdę. Zabieraj do pracy butelkę wody i wypijaj w ciągu 8 godzin przynajmniej 8 szklanek. W ten sposób znacznie lepiej zatroszczysz się o odpowiednią wymianę płynów w Twoim ciele. Pozytywny wpływ wody zauważysz np. w stanie Twojej skóry. Stanie się dużo ładniejsza i jędrniejsza.

Zmieniaj maseczki jednorazowe

Wszystkie nasze wskazówki nie pomogą, jeżeli nie będziesz przestrzegał nakazu noszenia maseczki. Tylko nieodpowiedzialne osoby ignorują tę konieczność. Niepozorna maseczka chroni Cię przed przenoszeniem się bakterii i wirusów. Kto wie, czy już kilka razy nie uratowała Twojego zdrowia? Poza noszeniem maseczek należy pamiętać również o konieczności ich wymiany. Przetrwanie całej pandemii w jednej maseczce wielorazowej nie jest możliwe. Kup zestaw w aptece, drogerii lub zamów przez Internet. Nie jest to wielki koszt, a może ochronić Twoje życie i zdrowie.

Dezynfekuj ręce

O dezynfekcji dłoni w ciągu ostatnich 12 miesięcy słyszeliśmy już nie raz i nie dwa. Niestety nie dociera ona nadal do wszystkich. Mycie rąk po przyjściu do domu lub biura powinno stać się Twoim nawykiem. Nieświadomie każdego dnia nawet kilkaset razy dotykasz rękoma twarzy, oczu, ust. To idealne kanały dla wszelkich bakterii i wirusów. Umycie dłoni w pachnącym mydle lub ich dezynfekcja w specjalnym żelu to kilka sekund. Dbanie o zdrowie naprawdę nie wiele kosztuje, wymaga tylko wyrobienia odpowiednich nawyków. Jak jest z Twoimi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *