Złość dziecka. Jak sobie z nią radzić?

Jako rodzice nosimy na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Wychowanie małego człowieka nie jest zadaniem łatwym. Wie to każdy odpowiedzialny rodzic, który przejmuje się wychowaniem malucha. Są piękne chwile, do których wracamy z uśmiechem. Ale są także i momenty zwątpienia, w których najlepiej byśmy wyszli i nigdy nie wrócili. Jedną z takich chwil jest złość dziecka. Jak sobie z tym radzić?

Nie przejmuj jego emocji

Nikt nie lubi patrzeć na cierpienie, płacz i smutek własnego dziecka. Jednakże nasze życie składa się z całego wachlarza emocji i musimy się z tym pogodzić – czy tego chcemy, czy też nie. Warto o tym wiedzieć. Jeżeli nasz maluch jest bardzo zdenerwowany, trzeba go nauczyć metod radzenia sobie z tą złością. Bijące innych albo kopiące i piszczące dziecko to jeszcze nie koniec świata. Przecież taki maluszek zupełnie nie wie jak sobie poradzić z własnymi emocjami! To my jako rodzice mamy obowiązek pokazać mu jak powinien się uspokoić.

Okazywanie gniewu, tak samo jak smutku i radości są potrzebne na równi, aby zachować zdrowie psychiczne. Na pewno nie można się ich ani wstydzić, ani ukrywać. W innym wypadku dziecko przestanie odczuwać emocje, co jest po prostu destrukcyjne. W dorosłym życiu będzie musiał uczęszczać na terapię.

Złość dziecka. Jak sobie z nią radzić?

Po pierwsze sam rodzic powinien się uspokoić. W przeciwnym razie jego nerwy zostaną przechwycone przez dziecko, co pogłębi tylko problem w danym momencie. Rodzic powinien mówić spokojnym tonem do dziecka. Tak, aby dziecko widziało, że jest kochane. Uświadomimy tym, że rodzic wcale się nie obraził za jego wybuch gniewu. Rodzice nie mogą się obrażać na własne dzieci. One powinny czuć się kochane, zaopiekowane i chciane niezależnie od tego co zrobiły, powiedziały i jakie są.

Na szczęście istnieje wiele łatwych i szybkich metod na złość dziecka. Najważniejsze jest to, żeby rodzic stał przy swoim stanowisku i nie zmieniał zdania pod naciskiem i płaczem dziecka. Jeżeli rodzic się ugnie, wtedy bez wątpienia dziecko zapamięta, że krzyk i histeria pomagają w osiągnięciu własnego celu. Jeżeli dziecko jest agresywne w stosunku do swojego rodzica, wtedy rodzic powinien odejść. Pokazać dziecku, że nie będzie z nim spędzać czasu, jeżeli jest bite. Dziecko musi wiedzieć, że nikogo nie wolno bić.

Złość dziecka – co trzeba jeszcze na jej temat wiedzieć?

Z pewnością bardzo ważne jest to, żeby poinformować dziecko i wytłumaczyć mu dlaczego w ogóle my jako rodzice nie chcemy się na coś zgodzić. „Bo nie” to nie jest odpowiedź pełna szacunku na jaki zasługuje każde dziecko bez względu na to czy jest „grzeczne”, czy też nie. Wiadomym jest, że od razu w jeden dzień dziecko się nie nauczy spokoju. W tym przypadku sukces da nam konsekwencja. 

Sam rodzic również powinien się dowiedzieć jaka jest w ogóle przyczyna wybuchów złości. Może rodzic za mało uwagi daje dziecku? Urodziło się rodzeństwo i dziecko jest zazdrosne? Jeden rodzic pozwala na coś, czego zabrania drugi rodzic? Ważne jest to, żeby rodzice byli zgodni i nie mieszali dziecku w głowie. 

Gdy dziecko się uspokoi, należy być przy nim i je za to pochwalić. Pokazać, że jesteśmy z nim i je wspieramy. Kiedy dziecko ma chwilę słabości, możemy zaproponować mu wspólną zabawę. To je zrelaksuje i z pewnością poprawi nastrój. Dziecko powinno czuć się kochane i należy o tym pamiętać. Nie warto reagować agresją, ponieważ dzieci zamiast nas słuchać, o wiele chętniej nas naśladują. Agresywny rodzic wychowa agresywne dziecko. Należy o tym pamiętać i nie zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *