Czy pomijanie posiłków to zły pomysł, czy sekretny sposób pomagający schudnąć? Jednym z trendów dietetycznych, który polega, na pomijaniu posiłków jest post przerywany. Polega on na dobrowolnym powstrzymywaniu się od jedzenia lub picia napojów zawierających kalorie przez określony czas. Ale czy post przerywany jest zdrowym i skutecznym sposobem na utratę wagi? Oto tajniki tej metody.
Jak działa post przerywany?
Idea przerywanego postu polega ograniczeniu jedzenia i przyspieszeniu wydajności wykorzystywania zapasów tłuszczu w celu uzyskania energii. Dostarczana do organizmu glukoza z węglowodanów w formie regularnych posiłków to nasze najbardziej bezpośrednie źródło paliwa. Gdy jej na nawet na chwilę zabraknie, organizm przerzuca się na spalanie zapadów tłuszczu.
Post przerywany można stosować na wiele sposobów. Nie ma „idealnego” planu postu i powinien on opierać się na tym, co najlepiej sprawdza się w Twoim życiu. Oto jakie sposoby możesz wypróbować.
Trzy popularne podejścia do przerywanego postu to:
- Post naprzemienny – polega na jedzeniu normalnej, zdrowej diety jednego dnia, a następnego dnia stosowany jest całkowity post lub je się jeden mały posiłek. Zazwyczaj taki posiłek ma mniej niż 500 kalorii.
- 2 dni postu w tygodniu – polega na jedzeniu normalnych posiłków w dowolnych godzinach przez pięć dni w tygodniu, a następnie poszczeniu przez dwa dni w tygodniu.
- Codzienny post z tzw. oknem żywieniowym – je się tylko w ośmiogodzinnym oknie czasowym każdego dnia. Na przykład, pomijane jest śniadanie, a obiad zaplanowany jest około 14 dzień, z kolei kolacja do 22 wieczorem.
Korzyści z postu przerywanego
Czy post przerywany to sposób na szybką redukcję? Ostatnie badania wykazały, że stosowanie przerywanego postu w celu utraty wagi może przynieść pewne korzyści w perspektywie krótkoterminowej.
Okazuje się, że post przerywany może wywołać ketozę. Ketoza to proces zachodzący, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości glukozy, więc zamiast tego rozkłada zmagazynowany tłuszcz. Powoduje to wzrost substancji zwanych ketonami. W połączeniu z mniejszą ilością spożywanych kalorii prowadzić to do szybkiej utraty wagi. Należy jednak pamiętać, że warto utrzymywać deficyt kaloryczny, post na nic się nie zda, jeśli będziesz spożywał nadwyżkę kaloryczną. Dobrym sposobem jest zmiana procedury przygotowania posiłków, by było mniej kaloryczne. Wybierz frytkownicę beztłuszczową, dzięki której zrobisz posiłki o niższej zawartości tłuszczów.
Post wpływa również na procesy metaboliczne w organizmie, które zmniejszają stany zapalne, a także poprawiają regulację poziomu cukru we krwi i fizyczną reakcję na stres.
Brak jednak badań klinicznych nad postem przerywanym, sprawdzających wpływ w dłużej perspektywie czasu, dlatego długoterminowe korzyści lub zagrożenia są nieznane.
Czy ta metoda żywieniowa jest dla każdego?
Wiele osób próbuje pościć, aby schudnąć. Jeśli nie stosujemy tego jako metody żywieniowej, którą utrzymuje się przez dłuższy czas i jeśli plan żywieniowy bazuje na braku równowagi, może wystąpić efekt jojo.
Przerywany post pomoże Ci jednak bez wątpienia w utracie wagi. Jest on szczególnie skuteczny, jeśli jesz rozsądne porcje i wybierasz zbilansowane posiłki w czasie wolnym od postu.
Poświęć chwilę na zastanowienie się nad swoimi nawykami żywieniowymi. Określ na podstawie swoich potrzeb, czy post będzie metodą żywieniową odpowiednią dla Twojego stylu życia. Na przykład, jeśli zauważysz, że masz tendencję do częstego podjadania w nocy, przerywany post zmotywuje się co zaprzestania tego nawyku. Jeśli natomiast zauważysz, że ostatni posiłek w ciągu dnia jesz późnym wieczorem, a rano nie masz apetytu, łatwiej będzie Ci się stosować post przerywany.